KONKURS

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy wśród najlepszych w Europie

Po Budapeszcie i Wiedniu Gdańsk został wybrany jako najatrakcyjniejsze europejskie miasto organizujące Jarmark Bożonarodzeniowy.

 Od 2009 roku najczęściej odwiedzany przez podróżujących po Europie portal internetowy – stronę śledzi 6 mln podróżników –  European Best Destinations (Najlepsze Europejskie Destynacje) organizuje cenione wśród turystów, biur podróży i organizatorów wypoczynku konkursy promujące turystykę i kulturę w Europie. Zarówno portal jak i konkursy to wynik partnerstwa z ponad 300 biurami podróży w Europie i sieci Eden utworzonej przez Komisję Europejską. To takie konkursy jak  najlepsze miejsce w Europie, najlepsze plaże, ośrodki narciarskie, destynacje romantyczne czy … świąteczne jarmarki.

Best Christmas Markets jest konkursem tradycyjnie wywołującym wiele emocji. W tym roku aby promować szeroką gamę jarmarków bożonarodzeniowych w Europie wybrano 9 nowych lokalizacji – w tym Gdańsk. Do ustalenia rankingu spośród 24 zgłoszonych do konkursu jarmarków bożonarodzeniowych było tylko 10 dni na głosowanie online – od 29 listopada do 10 grudnia 2019 r. W tym roku zwycięzcą konkursu został Budapeszt (Węgry) uzyskując rekordową wśród dotychczasowych edycji) 39 448 głosów, drugie miejsce zajął Wiedeń (Austria) z 31 811 głosami, a zaszczytne trzecie – Gdańsk uzyskując 30 178 głosów.

Zajęcie tak dobrego miejsca w wirtualnym  świecie to oczywiście ogromny prestiż, ale także szansa na wymierne efekty w „realnej” rzeczywistości. Jak wskazują badania –  miasta z nagrodzonymi destynacjami odnotowują znaczący wzrost odwiedzających je turystów. Przykładowo Wrocław z nagrodą  European Best Destinations w 2018 r. odnotował 11 proc. wzrost liczby turystów, a Zagrzeb, który w 2016 zdobył miano organizatora najlepszego jarmarku bożonarodzeniowego – wzrost o 41 proc. A zatem zapraszamy do Gdańska, a w konsekwencji – w przyszłym roku głosami oczarowanych bajecznym światem gdańskiego jarmarku organizowanego przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA  – być może miasto nasze znajdzie się na najwyższym miejscu na podium wśród organizatorów jarmarków bożonarodzeniowych.

English