SZOPKA Z PIASKU I ŚWIĄTECZNE SMAKI

BY SZOPKA Z PIASKU I WIGILIJNY STÓŁ ŁĄCZYŁY NAS WSZYSTKICH…

Bożonarodzeniowa Szopka z Piasku w Oliwie to unikalna w skali kraju artystyczna inicjatywa realizowana przez Fundację Wspólnota Gdańska od 2013 roku. W tym roku szopka stanie w nowym miejscu:  na Placu Inwalidów (vis-à-vis wejścia do Parku Oliwskiego). Po raz pierwszy też wokół niej pojawią się „Świąteczne Smaki” – kramy z gastronomią.

Scena Bożego Narodzenia stała się inspiracją dla artystów, którzy w ciągu dwóch tygodni wyrzeźbią postaci Świętej Rodziny. Szopkę stworzą trójmiejscy artyści: Mariusz Otta, Czesław Fankidejski, Maciej Krause i Katarzyna Mikłasz. Autorem projektu jest Mariusz Otta.

Do budowy rzeźby wykorzystanych będzie 90 ton piasku ze żwirowni w Skowarczu. Właściwe rzeźbienie poprzedzi kilka etapów przygotowawczych. Najpierw piasek zostanie przesiany, by pozbawić go kamieni i innych zanieczyszczeń. Następnie zostanie wsypany do wcześniej przygotowanych szalunków, przygotowanych zgodnie z planowanymi wymiarami rzeźby. Kolejnym etapem będzie kompaktowanie surowca, czyli bardzo mocne ubijanie piasku w poszczególnych piętrach szalunków. Liczba pięter szalunków wynika z wysokości rzeźby. Ostatnim etapem będzie rzeźbienie. Odbywać się ono będzie począwszy od górnego, najwyższego piętra szalunków. Poszczególne warstwy desek będą zdejmowane sukcesywnie, w miarę postępu w rzeźbieniu.

Zgodnie z tradycją szopce z piasku co roku towarzyszy Wigilia Oliwska – ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności. Fundacja Wspólnota Gdańska gorąco zaprasza do udziału wszystkich mieszkańców i miłośników Oliwy, bez względu na wyznawaną religię, zamożność i narodowość.

16 grudnia 2017, w sobotę o godz. 17.00 – spotkajmy się przy szopce, przynieśmy własne potrawy, by podzielić się nimi przy wspólnym stole, zaśpiewajmy kolędy, bądźmy razem! Okażmy sobie życzliwość.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
English